Průvodce výběrem kamen, jak správně vybrat?

Jaký výkon kamen potřebujete:

Snímek obrazovky 2020-10-20 v 10.07.22Příkon (Watt)

Příkon měří maximální výkon vašich akumulačních topidel. Příkon, který potřebujete k vytápění každé místnosti, se lišit v závislosti na velikosti místnosti, kvalitě její izolace a umístění vaší nemovitosti. Pomocí naší kalkulačky akumulačního ohřívače můžete vypočítat požadovaný příkon pro každou místnost ve vašem domě.Budete muset vybrat akumulační ohřívač nebo kombinaci akumulačních ohřívačů, které zvýší celkový požadovaný příkon. Například pokud váš pokoj vyžaduje příkon 5kW, můžete použít akumulační ohřívač o výkonu 1,7kW a 3,4kW.

Pokud nemůžete najít kombinaci ohřívačů, která zajišťuje požadovaný příkon, je vždy lepší zvolit vyšší příkon. Nedostatečný výkon topení vám může způsobit nedostatečné nabití k vytápění vašich místností. Výběr výkonnějšího ohřívače zaručuje vaše pohodlí po celý rok a stále vám dává možnost šetřit energii snížením výkonu, když se oteplí počasí.

Snímek obrazovky 2020-10-20 v 10.07.39Rozměry 

Při výběru ohřívačů je důležité vzít v úvahu dostupný prostor v místnosti, abyste dosáhli požadovaného příkonu. Příklad možného řešení: např.  3,4kW akumulační ohřívač adekvátně vytopí místnost o určitých rozměrech, ale možná dva ohřívače 1,7kW umí lépe využít prostor....
Před nákupem se ujistěte, že jste přesně zaměřili místo na stěně a zkontrolovali rozměry zvoleného produktu, abyste se ujistili, že se ohřívače vejdou.

Nezapomeňte zkontrolovat hloubku akumulačních topidel, zejména pokud je instalujete do chodby nebo do blízkosti dveří. Akumulační ohřívače jsou mnohem objemnější než konvenční radiátory ústředního topení, obvykle měří mezi 15 a 20 centimetry.

Snímek obrazovky 2020-10-20 v 10.32.23 Tarify a provozní náklady

Abyste si mohli užít výhody úspor akumulačních topidel, musíte se ujistit, že používáte nízký tarif za elektřinu. Nízký tarif účtuje nižší sazby za elektřinu obvykle mezi půlnocí a 7:00h ráno. V současné době mají dodavaté nižší tarify i během dne, např. mezi 17-19h. V této době se umí akumulační topidla dobít na večerní pohodlnou spotřebu. Časové období, na které se vztahuje snížená sazba, se v jednotlivých regionech liší a může se lišit v závislosti na ročním období, proto před nastavením nabíjení akumulačních zásobníků nezapomeňte zkontrolovat podrobnosti svého tarifu.
I když je elektřina použitá v tomto období účtována levněji, veškerá elektřina použitá během dne bude účtována dražší sazbou, než jakou nabízejí standardní energetické tarify. Denní sazby v nižším tarifu mohou být až dvojnásobně nižší oproti sazbám za noc nabízeným se standardními tarify za elektřinu. Z tohoto důvodu by se spotřebitelé využívající nižší tarif měli snažit minimalizovat elektřinu, kterou používají během dne. Může vám pomoci vybavení elektrických spotřebičů, jako jsou pračky a myčky nádobí, časovačem, které vám umožní nastavit spotřebiče tak, aby fungovaly přes noc.

Dodavatelé mohou nabízet řadu úsporných tarifů s různými cenovými schématy. Někteří dodavatelé elektřiny nabízí levnější sazbu na tři hodiny odpoledne. To umožňuje majitelům akumulačních ohřívačů dobíjet ohřívače, aby teplo vydrželo déle do večera.

Svůj tarif za elektřinu můžete změnit tak, že se obrátíte na svého dodavatele elektřiny nebo na webu pro srovnání cen najdete nejkonkurenceschopnější sazby pro vaši oblast.

Kde zjistím čas zapnutí nízkého tarifu?

Časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu najdete na stránkách svého distributora (ČEZ, E.ON či PRE) podle lokality odběrného místa.

K vypátrání časů budete potřebovat kód na HDO přijímači. Ten bývá u starších zařízení umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru, nebo v případě novějších je HDO krabička přímo součástí elektroměru. Kód se nejčastěji skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P, např. A1B2P2. Nicméně, může jít jen o trojčíslí, což je časté třeba v jižních Čechách.

Manuální nebo automatické topidlo?

Jednou z nejdůležitějších voleb, která je třeba při výběru akumulačních ohřívačů udělat, je zvolit ruční nebo automatický akumulační ohřívač. Ruční akumulační kamna jsou obvykle levnější, avšak automatická akumulační kamna poskytují větší prostor pro úsporu energie

Snímek obrazovky 2020-10-20 v 13.49.15Manuální akumulační topidla:

Manuální akumulační topidla jsou nejzákladnějším typem akumulačního ohřívače. Majitel domu musí upravit příjem a výdej tepla - nejsou zde žádné automatické komponenty. Většina ručních akumulačních topidel se ovládá dvěma nastavitelnými knoflíky na těle topení.
Otočný knoflík sání náboje řídí, kolik tepla je uloženo. Když je chladné počasí, měli byste nastavit číselník na maximum, abyste se ujistili, že máte dostatek tepla, abyste zůstali v teple po celý den. Když je teplejší počasí, můžete snížit příjem energie a spotřebovat méně energie. Volič tepelného výkonu řídí rychlost, jakou teplo opouští akumulační ohřívač. Při vysokém nastavení teplo ponechá akumulační ohřívač rychleji, čímž poskytne vyšší teploty v místnosti, ale rychleji využije akumulovanou energii. Při nízkém nastavení budou teploty v místnosti nižší, ale uložené teplo vydrží déle. Nízké nastavení je nejlepší volbou, pokud budete během dne mimo dům, ale vysoké nastavení může být nutné, když teplota klesne.

Ruční akumulační kamna vyžadují, abyste neustále nastavovali vytápění: jakmile zapomenete, můžete ztrácet energii nebo riskovat chladný večer. Pokud chcete ušetřit a koupit levnější ruční akumulační kamna, doporučujeme je umístit do místností, které používáte méně často - jako jsou pokoje pro hosty nebo osobní kanceláře.